Dekanının 2015-2016 Akademik Yılı ve Kurban Bayramı Mesajı

Değerli öğretim elemanları ve sevgili öğrenciler, 

Öncelikle 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılınızı tebrik eder, Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde başarılı, huzurlu ve mutlu bir akademik yıl geçirmenizi temenni ederim. Ayrıca, sizlerin ve ailelerinizin kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, bu bayramın ihtiyaç duyduğumuz barışa, kardeşliğe vesile olmasını dilerim.

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Ailesine yeni katılan sevgili öğrenciler sizlere aramıza hoş geldiniz diyorum. Sizlerin, mesleğimizin gerektirdiği etik, teorik ve uygulamalı bilgilerle donanmış, düzenli ve disiplinli çalışma alışkanlığına sahip mühendisler olarak Fakültemizden mezun olmanız en büyük dileğimizdir. Bu amaç doğrultusunda ihtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olabilmek ve imkân yaratmak için, Fakültemizde görev yapan akademik ve idari personelimizin ellerinden gelenin en iyisini yapacağına sizleri temin ederim. 

Mühendislik Fakültesinin tarihine kısa bir göz atmak gerekirse; Mühendislik Fakültesi, Kimya Mühendisliği ve Makina Mühendisliği Bölümlerine öğrenci alınmasıyla Gazi Üniversitesine bağlı olarak 2000-2001 akademik yılında Eğitim-Öğretime başlamıştır. 2006 yılında YÖK Genel Kurul toplantısında Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümlerinin açılmasına karar verilmiştir. 

Mühendislik Fakültesi 17 Mart 2006 tarihinden itibaren Hitit Üniversitesine bağlı olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Gıda Mühendisliği Bölümü'ne 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümüne 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci alınarak eğitime başlanmıştır. YÖK Yürütme Kurulu toplantısının 2010 yılındaki toplantısında Polimer Mühendisliği, 2012 yılındaki toplantısında Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinin açılmasına karar verilmiştir.

Mühendislik Fakültesine 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında 273 öğrenci kayıt yaptırmış, böylece fakültemizdeki toplam öğrenci sayısı 1461’e ulaşmıştır. Fakültemiz akademik kadrosunda, 6 profesör, 8 doçent, 25 yardımcı doçent, 5 öğretim görevlisi, 4 uzman ve 27 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 75 akademik ve 17 idari personel görev yapmaktadır. 

Fakültemizdeki eğitim ve öğretimin kalitesini arttırmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Bilindiği üzere, Fakültemizin Makine ve Kimya Mühendisliği Bölümleri, MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından 2 yıl için akredite edilmiştir ve akreditasyonun 3 yıl daha uzatılması için çalışmalar devam etmektedir. Diğer bir ifade ile Fakültemizin bu bölümlerinin belirli bir kalitede eğitim ve öğretim verdiği tescillenmiştir. Önümüzde yıllarda akreditasyon çalışmalarının Gıda Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerini de kapsaması planlanmaktadır. 

Değerli Öğretim Elemanları ve Sevgili Öğrenciler, satırlarımın sonuna gelirken önemli bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Ülke olarak çok zor zamanlardan geçiyoruz. İç ve dış mihraklar tarafından beslenen terör, birlik ve beraberliğimize kastetmekte ve bu cennet vatanın bölünmesi için kirli tezgâhlar planlamaktadır. Kurtuluş Savaşında ve Çanakkale’de olduğu gibi birlik ve beraberliğimizi perçinleyerek, Mehmet Akif’in dediği gibi “Göğsümüzü siper ederek bu hayasız saldırıları durduracağız”. 

Bu duygu ve düşüncelerle,  2015-2016 Eğitim-Öğretim yılınızı tekrar tebrik eder, sizlerin ve ailelerinizin kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. 


Prof. Dr. Ali KILIÇARSLAN

Dekan
HIZLI ERİŞİM

Youtube Twitter Facebook
Tercih Dönemi Danışma Hattı!
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Mühendislik Fakültesi
Erdener ÖZÇETİN
Çevrimiçi