[Mariecurie] Ufuk2020 Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları (MSCA-IF) Güncel Dokümanları ve MSCA Alanı 2020 yılı Çalışma Programı

Avrupa Birliği Ufuk2020 Marie Skłodowska-Curie Uluslararası Burs ve Araştırma Dolaşım Destekleri kapsamında araştırmacıların uluslararası dolaşımına destek veren 2019 yılı “Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları (MSCA Individual Fellowships)” çağrısı Nisan ayında Avrupa Komisyonu’nca yayınlandı ve 11 Eylül 2019 tarihine kadar başvurular yine Avrupa Komisyonu’nca kabul edilecek. (Bu çağrı doktora derecesini almış ya da en az 4 yıl araştırma deneyimi olan araştırmacıların başvurabileceği bir çağrıdır. Detaylar için linki takip edebilirsiniz.)

 

·         Yılda bir defa açılan bu çağrının da diğer Ufuk2020 çağrıları gibi başvuruları, internet tabanlı bir portal üzerinden kabul edilmekte. Bu portala erişiminiz, MSCA-IF proje önerisini sumanız için doldurmanız gereken formlara nasıl ulaşacağınız ve proje önerinizi sunarken portal üzerinde nasıl ilerlemeniz gerektiğine dair özet bilgiler içeren “How to submit your MSCA-IF 2019 Proposal” isimli bir rehber hazırladık. Söz konusu rehbere bu e-postanın ekinden ve de Ufuk2020 internet sitemizden ulaşabilirsiniz (https://h2020.org.tr/tr/h2020/marie-curie/if).

 

·         MSCA-IF-2019 çağrısına başvuru yapacak araştırmacılarımız ayrıca farklı ülkelerin Ulusal İrtibat Noktalarının bir araya gelerek hazırladığı “MSCA-Individual Fellowship Handbook 2019” dokümanını proje hazırlıkları sırasında kullanabilirler. (GF paneline başvuracak araştırmacılar bu dokümanın sonunda bir Letter of Commitment örneği bulabilirler.) (Dokümana yine bu mailin ekinden ya da internet sitemizden ulaşabilirsiniz.)

 

·         Daha önceden duyurusunu yaptığımız üzere 2019 yılı “Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları (MSCA Individual Fellowships)” çağrısına başvuru yapmak isterseniz ve henüz Avrupa’daki ya da Avrupa dışındaki ülkelerde gidebileceğiniz bir kuruluş bulamadıysanız  internet sitemizde yer alan “Yurtdışında IF Başvurusu Yapılabilecek Kuruluşlar” başlığımızı inceleyebilirsiniz. Her geçen gün yeni ilanlar eklendiğini belirtmek isteriz, ancak son başvuru tarihi yaklaştıkça yayınlanan ilanların sayısı azalmaktadır. Bu ilanların daha fazlasına EURAXESS Portalı üzerinden ülke ve araştırma alanı seçmek suretiyle erişebilirsiniz.

 

·         MSCA IF çağrısına başvuru yapan araştırmacıların başarı oranını artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından “Proje Ön Değerlendirme Destek Programı” oluşturulduğunu hatırlatmak isteriz. Bu program ile proje önerisi sunacak araştırmacılar desteklenmektedir. Bu kapsamda yurtdışından Türkiye’ye gelerek/gelmeyi planlayarak (European Fellowships kapsamında) ve geri dönmek üzere Türkiye’den Avrupa dışına gitmeyi planlayarak (Global Fellowships kapsamında) MSCA IF proje önerisi yazan araştırmacılar taslak proje önerilerini Avrupa Komisyonu’na sunmadan önce daha iyi hale getirebilmek için proje ön değerlendirme desteğimizden faydalanabilirler. (Türkiye’den Avrupa’ya gitmek üzere European Fellowships paneline başvuran araştırmacılarımız gittikleri ülkelerin bu tür desteklerine bakmalıdırlar, bu destekten maalesef faydalanamayacaklardır.) Bu desteğe son başvuru tarihi 7 Ağustos 2019 olacaktır. MSCA Bireysel Burslar Ön Değerlendirme Desteği hakkındaki sorularınızı ise msca.ondeg@h2020.org.tr adresine iletebilirsiniz. Detaylı bilgi için linki takip edebilirsiniz.

 

Bu vesileyle MSCA Alanı 2020 yılı Çalışma Programı’nın da yayınlandığını bildirmek isteriz. 2020 yılında 10.000’den fazla araştırmacıyı fonlamak hedefinde olan MSCA Alanı, 1 milyar Avro bütçesiyle 2000 civarında projeyi desteklemeyi öngörmektedir. (Detaylar için linki takip ediniz) MSCA güncel Çalışma Programına ulaşmak için tıklayınız.

MSCA Alanı geneli ve Bireysel Bursları (IF) ile ilgili tüm sorularınızı ve bilgi taleplerinizi ncpmobility@tubitak.gov.tr adresimize iletebilirsiniz.HIZLI ERİŞİM

Youtube Twitter Facebook
Tercih Dönemi Danışma Hattı!
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Mühendislik Fakültesi
Erdener ÖZÇETİN
Çevrimiçi