Yeni EUROPASS Platformu

AB’deki eğitim ve kariyer hizmetlerini daha dijital, daha bütüncül ve şeffaf şekilde sunmak üzere tasarlanan ve Avrupa Komisyonu ve Ulusal Europass Merkezleri işbirliğiyle 2 yıla yakın süredir yürütülen çalışmalar neticesinde beta versiyonu tamamlanarak baştan sona yenilenen Europass Platformu (www.europass.eu) 1 Temmuz 2020 tarihinde erişime açılmıştır. 

Yeni Europass’ta neler var?

Yeni platform kullanıcılara (öğrenciler, iş arayanlar, gençler, çalışanlar, gönüllüler, işverenler) aşağıdaki araç ve hizmetleri sunacak.

• Farklı ve gelişmiş şablonlar ile özgeçmişler, niyet mektupları, e-portfolyolar ve başvurular hazırlayabilme, saklayabilme, paylaşabilme,

• Beceri ölçme ve öz değerlendirme araçları,

• Kayıtlı kullanıcılar için kapsamlı kişisel profil oluşturabilme,

• Kayıtlı kullanıcılar için Avrupa ülkelerinde iş ve kurs arayabilme,

• Kayıtlı kullanıcılar için becerilerine ve ilgi alanlarına uygun kurs ve iş önerileri ile kariyer rehberliği,

• Kayıtlı kullanıcılar için eğitim öğretim kurumlarınca düzenlenmiş Europass Dijital Yeterlilikleri (diploma, sertifika ve dereceler),

• Avrupa ülkelerinde eğitim ve çalışmaya dair bilgi, veri, araç ve hizmetler ile ilgili ulusal makamlara ve kuruluşlara bağlantılar (Örgün, yaygın, serbest öğrenmelerin ve yeterliliklerin farklı ülkelerde tanınması için süreçler, prosedürler ve mevzuatlar),

• Eğitim ve çalışmayla ilişkili birçok farklı AB araç ve hizmetine tek noktadan erişim,

• Kişisel veriler ve kayıtlar üzerinde tam kontrol (Tüm kişisel veriler üçüncü tarafların erişimine kapalıdır.),

• Beceri arz ve talebindeki eğilimler ve analizler (sektörel ve coğrafi düzeyde),

• Mülteci veya sığınmacılara faydalı olabilecek beceri ve yeterlilikler hakkında ek bilgiler.

Yeni Europass nasıl kullanılacak?

1-Yeni Europass’a kaydolarak (ücretsiz):

Avrupa’da iş ve kurs arayabilme, kişisel becerilere uygun kurs ve iş önerileri alabilme ve Europass Dijital Yeterlilikleri edinebilme gibi Platformdaki önemli birçok araç ve hizmet yalnızca kayıtlı kullanıcılar tarafından kullanılabilecektir. Europass araç ve hizmetlerinin tamamı ücretsizdir. 

Platforma kaydolmak için ilk adım EU login hesabı oluşturulmasıdır. EU login hesabı oluşturulduktan sonra bu hesap aracılığıyla Yeni Europass Platformuna kayıt yapılabilir. Platformdaki tüm kişisel veriler kullanıcının kontrolündedir. Europass kullanıcıları kişisel verilerin yönetimi için farklı seçeneklere ve güvencelere sahiptir. Kişisel veriler üçüncü tarafların erişimine kapalıdır.

2-Kayıt olmadan 

Europass platformuna (www.europass.eu) kayıt olmadan da özgeçmiş, niyet mektubu ve başvuru oluşturulabilir, paylaşılabilir. Ayrıca, platformda yer alan bilgilere ulaşılabilir ve bağlantılardan faydalanılabilir.

Yeni Europass’a İlişkin İlave Bilgiler İçin

Facebook: @europasstr
Twitter: @Europass_TR 

Instagram: @europass_t


HIZLI ERİŞİM

Youtube Twitter Facebook
Tercih Dönemi Danışma Hattı!
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Mühendislik Fakültesi
Erdener ÖZÇETİN
Çevrimiçi